Då är startordningen lottad inför Pole & Aerial SM som hålls den 10-12 Juni 2022 på Fyrishov i Uppsala. 

Här nedan ser ni samtliga atleter i varje disciplin, divison, ålderskategori samt vilken studio de tävlande representerar.

AERIAL POLE
Amatör
Senior 18+ Dam
1Agnes BjärkseWest Coast Pole & Dance Studio

Kima Shams - avhopp
POLE SPORT
Amatör
Master 40+ Dam
1Dusica Kitonjic The Studio - Pole & aerial Gävle
Pre-Novis (6-9 år) Flicka
1Helena Vera LagerbäckStudio DQ
Senior 18+ Dam
1Edith WirtanenFLOWPole
2Cornelia Blixt FLOWPole
3Beatrice ToiaAdore Pole Fitness
4Olga PolchlopekFLOWPole
5Erica HjelmFLOWPole
6Malin ÖdlundWest Coast Pole & dance Studio
Senior 30+ Dam
1Isabella AhlinFLOWPole

Sarha Högstedt - Avhopp
2Jessica JohanssonFLOWPole
3Märta AhlénFLOWPole
4Emilia Alexandrie ValoStudio DQ
Senior 30+ Herr
1Manuel Bojén - Avhopp
Professionell
Senior 18+ Dam
1Emma GabrielssonStudio DQ
2Maja Plars FLOWPole
3Sara BobergFLOWPole
4Beatrice RangfeldtBrass Monkeys Pole Fitness

Sandra Omidvar - Avhopp
5Sofie BlomströmÖrebro pole - & akrosällskap
6Jenny gehrke Örebro pole - & akrosällskap
Senior 18+ Herr
1Niil Öhlin - Avhopp
Senior 30+ Dam
1Tove HallenstålFLOWPole
2Sabina IrvinBrass Monkeys Pole Fitness

Ilaria Marotta - avhopp
3Susanne NilssonUppsala Pole & Aerials
4Emma HiljegrenStudio DQ
5Evelina NilssonFLOWPole
Senior dubbel Dam/Dam
1Emma Söderblom & Linnea WallinderFLOWPole
Elit
Master 40+ Dam
1Evelina Kaarme Uppsala Danscenter Aerial Training
Senior 18+ Dam
1Danielle YdstålÖrebro pole - & akrosällskap
2Caroline Svahn FLOWPole
3Majali Iderström PankinahoBrass Monkeys Pole Fitness
Senior 30+ Dam
1Christel WallinÖrebro pole- & akrosällskap
Senior dubbel Dam/Dam
1Emma Ring & Sofia NavasFLOWPole
POLE SPORT - OPEN
Elit
Master 60+ Dam1Svetlana TsyroNorway
ARTISTISK POLE
Amatör
Master 40+ Mixad
1Elizabeth Ahlen SPFB
2Jarl MobergStudio DQ
3Magdalena WargockaStudio DQ
4Carina HolmströmVida pole
Senior (18-39 år) Dam
1Isabelle ForslundSTHLM pole
2Johanna Stalke Adore Pole Fitness
3Emma BergqvistStudio DQ
4Matilda PelcmanSTHLM pole
5Ronja stenqvist Adore Pole Fitness
6Gina ForsbergÖvik poledance
7Camilla Östergren
FLOWPole

Anastasia Pelykh - Avhopp
Senior (18-39 år) Herr
1Joel BergströmAdore Pole Fitness
2Eric BränfeldtAdore pole fitness
Dubbel mixad
1Helena Hultborn & Carina HolmströmVida pole
Semi-Professionell
Dubbel 18+ Mixad
1Mathilda Sundberg & Maja PlarsFLOWPole
2Martina Berg & Linnea LiljaStudio DQ
3Jessica Ljungström & Cecilia HammargrenAdore Pole fitness
4Sabina Staack Israelsson & Sofia WestinFLOWPole
Master 40+ Mixad
1Silvia BengtssonHöörs Danscenter
2Susanne GrönborgSPFB
3Katariina EdlingNyköpings Danscenter
Senior (18-39 år) Dam
1Agnes HildénStudio DQ
2Michelle RickardssonNorth Pole Studio
3Kerstin DihlénFLOWPole
4Beatrice Forsberg Övik Poledance
5Alexandra Spännar BrusUppsala Pole & Aerials
6Kajsa Berggren Övik poledance
7Kaiva LandrateNorth Pole Studio
8Brigita FarkasAdore pole fitness
9Angelica NordinWest Coast Pole & Dance Studio
10Evelina AnderssonThe Studio - Pole & aerial Gävle
11Julia JohanssonFLOWPole
12Josephine SiiraWest Coast Pole & Dance Studio
13Sandra OlssonStudio DQ
14Kim NordlundAdore Pole Fitness
15Mirelle FilipssonIVY Studio
16Hanna Christensson FLOWPole
17Maja CardevikMilkshake Dance Studio
18Sofia Stålhammar Adore pole fitness
Professionell
Dubbel 18+ Mixad
1Zofie Strååt & Malin ErikssonUppsala Danscenter Aerial Training
2Madeleine Berner & Emma GabrielssonStudio DQ
Junior (14-17 år) Mixad
1Felicia EdvardssonFLOWPole
Master 40+ Mixad
1Tess Loewinski Adore Pole Fitness
2Maria WidmarkStudio DQ
3Catarina OdénSPFB
Senior (18-39 år) Dam
1Camilla KihlströmSTHLM Pole
2Fanny Jannerlid-SöderbergUppsala Danscenter Aerial Training
3Michaela BonnerupUppsala Danscenter Aerial Training
4Lalita CihradzeWest Coast Pole & Dance Studio

Clara Collman - avhopp
AERIAL HOOP
Amatör
Dubbel Senior (18+ ) Mixad
1Jeanette Klockar & Wanda Patricia Sanchez RuizTML Crossfit
2Marle Kraft & Sarah Schnabellehner SPFB
Senior (18-39 år) Dam
1Sara OrmeusUppsala Pole & Aerials
2Tao Ka WaiStudio DQ
Professionell
Dubbel Senior (18+ ) Mixad
1Saga Silow & Isa HeldeniusAERY
Senior (18-39 år) Dam
1Martina JunvikNova Pole
2Verena Fenkl
Uppsala Pole & Aerials

Louise Söderlund - Avhopp
Elit
Dubbel Senior (18+ ) Mixad
1Nathalie Persson Bodén & Filippa KjaerboeNova Pole
2Michaela Smeds & Alexandra Spännar BrusUppsala Pole & Aerials
Master 40+ Dam
1Therese BergeWest Coast Pole & Dance Studio
Senior (18-39 år) Dam
1Katja Samsonova West Coast Pole & Dance Studio

Manda Rydman - Avhopp

ARTISTISK HOOP
Amatör
Senior (18-39 år) Dam
1Emma FribergAdore Pole Fitness
2Hedvig Ernrup-SundquistAdore Pole Fitness
3Johanna LöfstrandStudio DQ
Semi-Professionell
Senior (18-39 år) Dam
1Pamela SvenssonUppsala Danscenter Aerial Training
Professionell
Master 40+ Mixad
1Hanna LinnèStudio DQ
Senior (18-39 år) Dam
1Manda Rydman North Pole Studio
2Madelene LagerbäckStudio DQ

Katja Samsonova - Avhopp

ULTRA POLE
SemifinalerDam 16+
Battle 1Jenny Gehrke Örebro pole- & akrosällskap
Elin HedqvistÖrebro pole- & akrosällskap
Battle 2Christel WallinÖrebro pole- & akrosällskap

Sofie BlomströmÖrebro pole- & akrosällskap
Battle 3Danielle YdstålÖrebro pole- & akrosällskap

Hilda FredrikssonÖrebro pole- & akrosällskap